Hornet Quartet

NASZA HISTORIA

Idea powstania zespołu zrodziła się z przyjaźni, wspólnych doświadczeń muzycznych i podobnych dążeń artystycznych, ale przede wszystkim z miłości do muzyki i waltorni. Poprzez ukazanie pełnego potencjału technicznego i muzycznego waltorni, zespół stara się wziąć znaczący udział w jego popularyzacji.

Hornet Quartet tworzą soliści czołowych orkiestr symfonicznych w Polsce. Gabriel Czopka, Michał Szczerba, Łukasz Łacny i Piotr Kowalski grają wspólnie od 2009 roku, cały czas pracując nad jednolitym, wspólnym brzmieniem. Cenne doświadczenie zdobywali podczas międzynarodowych konkursów solowych i kameralnych w Polsce i za granicą m.in. w Marsylii, Enschede, Warszawie, Łodzi, Krakowie czy Katowicach. Są laureatami wielu z nich.

W kwietniu 2015 roku brali udział w 7. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym dla Solistów i Zespołów Kameralnych SVIREL 2015 gdzie zdobyli Srebrny Medal.

Koncertowali m.in. na festiwalu muzycznym SVIREL w Słowenii. Brali udział także na festiwalach muzyki kameralnejw Polsce m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Kłodzku i Skierniewicach. W 2016 roku odbyli trasę koncertową podczas której zagrali koncerty w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

Zespół współpracuje z kompozytorem i wieloletnim waltornistą Sydney Symphony Orchestra Kazem Machalą. Jako pierwsi w Polsce wykonali jego utwór na cztery rogi „Intuitions”. Współpracują także z polskimi kompozytorami młodego pokolenia Pawłem Pudło i Jankiem Stokłosą, który zadedykował zespołowi swoje trzy kompozycje.

Ogromna pasja gry na waltorni pozwala kwartetowi na ciągłe poszerzanie horyzontów muzycznych i otwieranie się na wszelkiego rodzaju nowe, awangardowe podejście do muzyki kameralnej.

Repertuar zespołu obejmuje głównie klasyczną muzykę współczesną, rozrywkową oraz filmową. Prezentują kompozycje polskich kompozytorów XX i XXI wieku. Najczęściej wykonują utwory komponowane oryginalnie na kwartet waltorniowy. Ambicją Hornet Quartet jest wykonywanie w przyszłości wyłącznie kompozycji i aranżacji pisanych na własne zamówienie.

4-biale
  • Gabriel Czopka
  • Michał Szczerba
  • Łukasz Łacny
  • Piotr Kowalski

Gabriel Czopka – solo waltornista Filharmonii Narodowej w Warszawie. Ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu. Zdobywca nagród na konkursach w Łodzi i Katowicach. Finalista artEZ Brass Competition w Enschede. Doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem Dale’a Clavengera, Williama VerMeulena, Williama Caballero. Współpracuje z Sinfonią Varsovia, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Orkiestrą Kameralną„AUKSO”. W sezonie 2016/2016 odbył kontrakt w Buffalo Symphony Orchestra w Stanach Zjednoczonych.

Michał Szczerba – solo waltornista Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, gdzie rownież ukończył Akademię Muzyczną. Doskonalił swoje umiejętności między innymi u Froydis Ree Wekre, Radovana Vlatkovica, Tomasa Jobstla, Wolfganga Gaaga. Współpracuje z Polską Filharmonia Kameralną oraz Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus. Koncertował z fińską orkiestrą Ostrobothian Chamber Orchestra, a także Malysian Philharmonic Orchestra. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Łukasz Łacny – solo waltornista Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Były pierwszy waltornista Orkiestry Muzyki Nowej w Katowicach oraz Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus w Warszawie. Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach. Doskonalił swoje umiejętności u Dale’a Clavengera, Markusa Maskuniitty, Denise Tryon, Xiao Minga Hana, Stefana de Leval – Jezierskiego. Współpracuje z Operą Nardową-Teatrem Wielkim, Filharmonią Narodową w Warszawie, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Sinfoniettą Cracovia, Filharmonią Poznańską, Orkiestrą Kameralną „AUKSO”.

Piotr Kowalski – solo waltornista Filharmonii Poznańskiej, były waltornista Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus w Warszawie. Ukończył Uniwersytet Muzyczny w Warszawie. Zdobywca nagród na krajowych i zagranicznych konkursach solowych i muzyki kameralnej m.in. w Marsylii, Łodzi, Warszawie, Katowicach oraz Krakowie. Uczestnik trzech edycji projektu międzynarodowego I’Culture Orchestra, gdzie doskonalił swoją grę pod kierunkiem Jeff’a Bryanta. Współpracuje z Filharmonią Narodową, Operą Narodową-Teatrem Wielkim w Warszawie, Sinfonią Varsovia.